TĘGOŚĆ BUTA - CO TO JEST I JAK JĄ ZMIERZYĆ?

Czy wiesz, że każda osoba na świecie nieco inaczej stawia stopę i dzięki temu zostawia unikalny ślad (co wykorzystuje się m.in. w traseologii)? Jednak dla większości osób niezwiązanych zawodowo z branżą szewską lub kryminologią tęgość obuwia ma znaczenie przede wszystkim ze względu na komfort użytkowania obuwia. Co oznacza tęgość buta? W jaki sposób ta informacja może ułatwić zakupy w sklepie internetowym? Podpowiadamy!

Tęgość obuwia - co to jest

Co to jest tęgość buta?

Tęgość obuwia to parametr używany głównie przez osoby zawodowo zajmujące się produkcją i dystrybucją butów. Określa ilość miejsca przeznaczonego na stopę wewnątrz buta. Na tęgość buta wpływa m.in. kształt cholewki, ślad kopyta czy kształt noska. W przypadku szpicu (np. w czółenkach) tęgość będzie mniejsza. Natomiast w przypadku noska okrągłego lub kwadratowego (np. w mokasynach lub półbutach) tęgość będzie większa.

Jak zmierzyć tęgość butów damskich

Jak sprawdzić tęgość buta? Tabela i oznaczenia

Tęgość obuwia to parametr, który pozwala rozwikłać zagadkę, jak to możliwe, że dwie osoby noszące ten sam rozmiar, mogą nie czuć się tak samo komfortowo w tych samych butach. Jedni będą chodzić zupełnie swobodnie, inni – odczuwać ucisk w przedstopiu lub podbiciu. Prawdopodobnie te dwie osoby wyraźnie różnią się budową ciała, wzrostem i wagą.

Tęgość buta

Dla kogo?

Tęgość F

Dla osób o filigranowej sylwetce, które mają szczuplejsze stopy, a obuwie w standardowej szerokości często spada im ze stóp.

Tęgość G

Dla większości osób posiadających stopy o neutralnym podbiciu. Tęgość G występuje w obuwiu o standardowej szerokości najczęściej spotykanych na rynku.

Tęgość H

Obuwie szersze, przeznaczone dla osób, u których występują m.in. haluksy w fazie początkowej.

Na rynku można spotkać także obuwie o tęgości H ½, J, K i M. Tego rodzaju buty są przeznaczone dla osób, które mają bardzo szerokie stopy, a także tych, które zmagają się z różnego rodzaju problemami ortopedycznymi np. płaskostopiem lub haluksami w zaawansowanym stadium. Paniom, które mają tęgą stopę, szczególnie polecamy: na lato sandały damskie na płaskim obcasie, a na wiosnę i jesień półbuty z szeroką cholewką.

Tęgość obuwia - botki damskie

Jak zmierzyć tęgość obuwia?

Dobór tęgości buta wymaga wykonania kilku pomiarów. Koniecznie będzie zmierzenie szerokości przedstopia, szerokości w pięcie, obwodu przedstopia oraz obwodu przez podbicie. Tęgość stopy mierzona jest na osobie stojącej. Istotne jest, aby w trakcie mierzenia ciężar ciała był rozłożony równomiernie. Osoba, na której wykonywany jest pomiar, powinna stać prosto na równym podłożu z rękami wyprostowanymi skierowanymi w dół i głową skierowaną do przodu. Kluczowe do wykonania pomiaru są proste kolana oraz opuszczone pięty.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o budowie swojej stopy, możesz wykonać prosty test wodny. Zanurz bosą stopę w wodzie lub w łatwo zmywalnej farbie i odciśnij ślad na kartce papieru. Ta informacja będzie szczególnie przydatna, jeżeli szukasz butów do biegania. Jak wygląda prawidłowy ślad? Stopa nie powinna być odciśnięta całkowicie (wówczas mówimy o pronacji), ale zostawić wyraźny ślad po zewnętrznej części z widocznym wgłębieniem od strony wewnętrznej. Zbyt duże wgłębienie może jednak świadczyć o supinacji, czyli odwracaniu kończyn do wewnątrz podczas chodzenia. Jeżeli masz prawidłowe podbicie stopy, najprawdopodobniej idealnie będą na Ciebie pasować buty o tęgości G. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze złym ułożeniem stóp zalecamy kontrolną wizytę u ortopedy!

Mierzenie tęgości obuwia damskiego

Za luźne buty – co robić?

Masz przed sobą buty idealne: wykonane z wysokiej jakości materiałów, w ulubionym kolorze i niemal idealne pod względem rozmiaru. Co robić? Odesłać czy postarać się nie zwracać uwagi na lekki dyskomfort? A może istnieje jeszcze jedno rozwiązanie? W przypadku delikatnych luzów w butach można zastosować wkładkę, która zmniejszy tęgość buta. Na rynku dostępnych jest wiele produktów pozwalających dopasować obuwie do stopy. Szczególnie polecamy wkładki skórzane na piance lateksowej, wkładki lateksowe SOFT-STEP oraz wkładki lateksowe o zapachu aloesu. Produkty, które znajdziesz w naszej ofercie, są dostępne w wielu rozmiarach (od 36 do 46). Dzięki temu sprawdzą się zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową tabelą rozmiarów wkładek znajdującą się przy każdym produkcie. Pamiętaj, że u różnych producentów długość wkładki może się różnić nawet o centymetr. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z doborem rozmiaru lub pytania o tęgość buta, zachęcamy do kontaktu! Zbyt luźne obuwie zakupione w naszym sklepie internetowym, które nie nosi śladów użytkowania, możesz zwrócić lub wymienić na mniejsze.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię