Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak odświeżyć buty?

2021-08-16

Buty, zwłaszcza te ulubione i często zakładane, mają tendencję do wydzielania przykrego zapachu, nawet jeśli bardzo dbamy o higienę stóp. Kolejnym problemem jest zbieranie się brudu w zagięciach i szczelinach, a także dbanie o wymagające materiały typu nubuk czy zamsz. Nic dziwnego, że prędzej czy później stajemy przed dylematem, jak odświeżyć buty?

Jak odświeżyć buty w środku

Jakie buty można wyprać?

Chcemy czy nie, butach, zwłaszcza tych zakrytych, zbiera się wilgoć, która jest świetną pożywką dla bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemną woń. To także idealne środowisko dla grzybów, dlatego o ulubione buty warto regularnie dbać, by nie nabawić się przez nie infekcji. Najprostszym sposobem na odświeżenie butów jest ich wypranie. Detergenty poradzą sobie nie tylko z brudem, ale również z potem i mikrobami. Jednak ta metoda sprawdza się tylko w przypadku butów sportowych – sneakersów, tenisówek czy trampek, które nie rozkleją się w pralce. Pamiętajmy, żeby wyjąć wkładki i wyprać je osobno. Często już sam ten zabieg pozwoli na wyeliminowanie przykrego zapachu.

Czym i jak odświeżyć buty w środku?

Jeżeli buty nie nadają się do prania, wciąż istnieje kilka opcji, aby je odświeżyć. Jedną z metod jest nasączenie pogniecionych gazet olejkiem eterycznym (np. lawendowym) i włożenie ich do cholewki. Ten sposób świetnie sprawdza się również w przypadku przemoczenia butów – gazety wymieniamy co kilka godzin, aż obuwie będzie suche. Brzydką woń pochłonie także włożona do butów skórka z cytryny, torebki z herbatą czy bawełniany woreczek z kawą. Jeśli nie jesteśmy fanami domowych sposobów, zainwestujmy w antybakteryjne wkładki lub specjalne dezodoranty odświeżające. Specjalistyczne preparaty do obuwia już w kilka minut radzą sobie z potem oraz drobnoustrojami.

Jak odświeżyć buty z nubuku i zamszowe?

Zamsz i nubuk to szlachetne, ale również delikatne materiały, które łatwiej się brudzą. Osoby, które zastanawiają się, jak odświeżyć buty zamszowe lub z nubuku, powinny robić to przede wszystkim regularnie. Podstawą jest systematyczne szczotkowanie specjalną szczoteczką z gumy, które działają jak zwykła gumka do ścierania. Chodzi o to, aby nie dopuścić do powstania zbyt silnych zabrudzeń, które trudno będzie usunąć. Równie szybko należy pozbywać się błota i zacieków solnych. Buty szczotkujemy delikatnie i zgodnie z kierunkiem włosia. Na butach z nubuku szczególnie widoczne są wszelkie tłuste plamy. Na szczęście taki wypadek nie oznacza, że obuwie nadaje się do wyrzucenia. Z pomocą przyjdzie nam zwykły talk, którym należy posypać zaplamione miejsce. Inny sposób to przygotowanie roztworu z 10 proc. octu i bardzo delikatne pocieranie nim plamy.

Czym odświeżyć buty skórzane?

Nawet znoszonym skórzanym butom można przywrócić dawny blask. Podstawową czynnością będzie ich umycie mydłem z gliceryną i ciepłą wodą przy użyciu miękkiej szczotki z naturalnego włosia lub gąbki. Dokładnie wyczyszczone buty powinny wyschnąć w sposób naturalny, z dala od grzejników. Kiedy buty będą suche, wkładamy do nich prawidła lub zwinięte gazety i zabieramy się za odtłuszczanie. Bez tego etapu dalsza renowacja butów nie będzie miała sensu. Na powierzchnię nakładamy pastę matującą skórę, a rysy i pęknięcia wypełniamy specjalnym preparatem odbudowującym. Dopiero po całkowitym wyschnięciu skóry, możemy zabrać się za pastowanie. Pamiętajmy, żeby pastować buty preparatem w tym samym kolorze, co skóra. Bezbarwna pasta może odznaczać się białymi zaciekami w szczelinach.

Czy buty można malować?

Osoby, które zastanawiają się, jak odświeżyć buty, które są podniszczone, powinny rozważyć malowanie. Na rynku dostępne są farby do renowacji butów, którą można przeprowadzić w warunkach domowych. Obuwie należy najpierw wyczyścić, a gdy wyschnie, można nałożyć na nie zawarty w zestawie płyn za pomocą specjalnej gąbki. Kolejny krok na pomalowanie butów pędzlem i poprawienie niedociągnięć cieńszym. Najlepiej nałożyć na buty kilka warstw farby, aby pokryć ewentualne zacieki, a następnie zaimpregnować obuwie sprayem.

Przeczytaj też:

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel