Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyczyścić buty z błota?

2021-12-01

Pobrudzenie butów błotem zdarza się praktycznie każdemu z nas, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wystarczy jeden czy dwa dni nieco gorszej pogody i chwila nieuwagi. Plamy z gęstego błota zwykle są bardzo trudne do usunięcia i może okazać się, że buty będą nadawały się już tylko do wyrzucenia. Dlatego też w przypadku tego typu zabrudzeń najlepiej działać szybko. Przede wszystkim postarajmy się przypilnować, żeby błoto nie zdążyło zaschnąć. W przeciwnym razie brud zdąży wsiąknąć w materiał, przez co całkowite doczyszczenie obuwia może się okazać niemożliwe. Jak sobie radzić w takiej sytuacji i jak usunąć błoto z butów? Poniżej podajemy kilka cennych wskazówek!

Jak wyczyścić zamszowe buty z błota?

Buty zamszowe powinniśmy czyścić bardzo ostrożnie, gdyż niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do ich przedwczesnego zniszczenia. Przede wszystkim należałoby zrozumieć specyfikę tego materiału. Zamsz to niewyprawiona skóra naturalna. Jej cechą charakterystyczną jest krótkie włosie, które niezbyt dobrze znosi kontakt z wodą i wilgocią. Z tego względu niezwykle ważne jest regularne czyszczenie obuwia zamszowego oraz jego właściwa impregnacja. A to, jak wyczyścić buty zamszowe z błota, w dużej mierze zależne jest od stopnia ich zabrudzenia.

Jeśli dbamy o obuwie regularnie, usuwanie z niego zanieczyszczeń nie powinno sprawiać nam problemu. Chodzi tutaj przede wszystkim o usuwanie błota z butów. Kluczowe jest w tym przypadku nie tylko systematyczne czyszczenie, lecz również to, jak szybko się je wykona. A jak wyczyścić zamszowe buty z błota? W tym przypadku powinniśmy kategorycznie zrezygnować z pomysłu prania ich w pralce. Do codziennej pielęgnacji tego typu obuwia najlepiej wyposażyć się w specjalną szczotkę, która umożliwi nam bezpieczne wyczyszczenie butów zamszowych z błota. Najlepszym rozwiązaniem jest szczotka z delikatnym włosiem. Żeby usunąć błoto z butów, powinniśmy delikatnie przecierać zabrudzone miejsca.

Jak wyczyścić skórzane buty z błota?

Buty skórzane prezentują się znakomicie. Jednak, aby długo nam służyły i były w dobrym stanie, powinniśmy odpowiednio je pielęgnować i ostrożnie czyścić. A zatem jak wyczyścić buty z błota? W tym przypadku sprawdzi się powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”, ponieważ im szybciej usuniemy takie zabrudzenia, tym lepiej. Obuwie skórzane najlepiej jest czyścić od razu, dlatego też bardzo praktycznym rozwiązaniem jest noszenie ze sobą delikatnych chusteczek lub ściereczek nawilżanych. Za ich pomocą możemy bezproblemowo i przede wszystkim szybko doprowadzić nasze buty do porządku.

Co natomiast powinniśmy zrobić, gdy zorientowaliśmy się o zabrudzeniu dopiero w domu? Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że buty ze skóry nie przepadają za wodą, a błoto to nie tylko gęsta ziemia, lecz również drobinki piasku i żwiru. Dlatego też, żeby wyczyścić skórzane buty z błota, pod żadnym pozorem nie możemy pocierać ich szmatką. Zafunduje to obuwiu swego rodzaju peeling, którego efektem będą nieodwracalne zarysowania na powierzchni. Podstawą jest zatem ostrożność. W pierwszej kolejności delikatnie zetrzyjmy zaschnięty brud szczoteczką z miękkim włosiem. Następnie możemy przetrzeć zabrudzone miejsca lekko zwilżoną szmatką. W przypadku bardziej uciążliwych zabrudzeń powinna wystarczyć zwykła woda z odrobiną mydła. Czyste buty pozostawiamy do wyschnięcia w przewiewnym miejscu.

Jak usunąć błoto z innych typów obuwia?

Trampki, sneakersy czy buty sportowe są szczególnie narażone na zabrudzenia bez względu na kolor, gdyż plamy po błocie widać wyraźnie nie tylko na białych modelach. A zatem jak wyczyścić buty z błota? Przede wszystkim nie powinniśmy ufać popularnym poradom z Internetu i kategorycznie nie wrzucajmy butów do pralki! Środki chemiczne i ciepła woda mogą spowodować oddzielenie się części klejonych. Najlepiej w pierwszej kolejności poczekać, aż błoto wyschnie, a następnie delikatnie zdrapać zaschniętą warstwę. Pozostałe zabrudzenia możemy usunąć za pomocą wody z dodatkiem delikatnego środka myjącego lub specjalnego szamponu do butów.

Przeczytaj też:

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel