Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przechowywanie butów poza sezonem – jak robić to prawidłowo?

2021-10-25

Buty przechowywane przez kilka miesięcy w nieodpowiednich warunkach są dużo bardziej narażone na uszkodzenia i odkształcenia. Może się okazać, że w następnym sezonie nie będą już nadawały się do noszenia. Jak prawidłowo przechowywać ulubione damskie botki, sandały, trapery i czółenka? Podpowiadamy!

Jak przechowywać buty

Jak przygotować buty do przechowywania?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak przechowywać buty, których aktualnie nie używamy, warto odpowiednio je do tego przygotować. Nie wystarczy po prostu schować obuwie w szufladzie czy na dnie szafy i zapomnieć o nim aż do następnego sezonu. Jeśli najpierw nie zadbamy o buty, może się okazać, że po wyjęciu będą w złym stanie. Zacznijmy więc od oczyszczenia obuwia. Jeśli to buty ze skóry, użyjmy najpierw suchej szmatki do usunięcia brudu i kurzu, a następnie mokrej ściereczki nasączonej zwykłym mydłem lub przeznaczonym do pielęgnacji skór. Obuwie zostawiamy do naturalnego wyschnięcia. Możemy pominąć impregnację, jeśli mamy w planie np. przechowywanie butów w szafie lub innym suchym miejscu, nienarażonym na wilgoć. Kolejny krok to pastowanie i polerowanie. Ostatnia czynność, jaką warto wykonać, to włożenie prawideł lub zwiniętych gazet w obuwie, które może ulec odkształceniu. Gazety możesz dodatkowo nasączyć olejkiem eterycznym, np. lawendowym. Kiedy obuwie będzie już przygotowane, możesz wybrać najlepszy dla siebie sposób na przechowywanie butów.

Przechowywanie butów w garderobie

Jak przechowywać buty?

Jednym z pierwszych miejsc, które przychodzą nam do głowy, kiedy mamy na myśli przechowywanie butów, jest przeznaczona do tego komoda z szufladami lub specjalna szafka na buty. To dobre rozwiązanie, ponieważ tego typu meble mają odpowiednio przygotowane szuflady lub przegródki. Pamiętaj, aby najpierw dokładnie je odkurzyć i wyczyścić. Następnie poukładaj wyczyszczone i zapastowane obuwie w taki sposób, aby każda para miała wystarczająco dużo miejsca i nie uciskała kolejnej. Jeśli już musisz ułożyć jedną parę na drugiej, użyj specjalnych pokrowców, które ochronią przed zarysowaniami. Zastosuj je także w przypadku butów ze skór oraz szczególnie cennych dla ciebie par.

Jak przechowywać buty w szafie?

Idealny mebel ma szereg udogodnień, dzięki którym przechowywanie butów w szafie staje się łatwiejsze. Są nimi np. wydzielone przegródki, słupki z rzędem półek, ażurowe, wysuwane szuflady, specjalne gabloty z przezroczystymi drzwiczkami, a nawet zamontowane na stałe prawidła. Warto pomyśleć o tego typu rozwiązaniach, kiedy zamawiamy szafę na wymiar lub kupujemy gotową w sklepie. A jak przechowywać buty w szafie, która nie ma tylu opcji? W wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz kupimy różnego typu organizery, pojemniki oraz osobne półki, które z powodzeniem umieścimy w szafie. Jeżeli dysponujemy dużą, wydzieloną półką, zawsze możemy też zostawić buty w pudełkach, ułożonych jedno na drugim. Najlepiej będzie podpisać pudełka, żeby uniknąć później problemów z odnalezieniem poszukiwanej pary.

Przechowywanie butów w szafce

Jak przechowywać buty w piwnicy?

Przechowywanie butów w piwnicy wydaje się praktycznym pomysłem. Nieużywane obuwie nie zajmuje wówczas miejsca w meblach znajdujących się w przedpokoju, sypialni czy garderobie. A jednak jest to dobry sposób na przechowywanie butów tylko w sytuacji, gdy piwnica jest sucha i w miarę ciepła. Wilgoć i minusowe temperatury mogą zaszkodzić skórzanemu obuwiu, które potem nie będzie się już nadawało do noszenia. A jak przechowywać buty w suchej, czystej i ciepłej piwnicy? Śmiało możemy umieścić w niej komodę czy szafkę na buty. Z obuwiem postępujemy wówczas tak samo, jak w poprzednich przypadkach. Podobnym rozwiązaniem będzie przechowywanie butów w garażu lub na strychu – pamiętaj, że w pomieszczeniu nie mogą panować skrajne temperatury ani zbytnia wilgoć. Nie zapomnij także o zabezpieczeniu butów i pochowaniu ich w pokrowce. Możesz pozwolić sobie na przechowywanie butów w takich miejscach, jak piwnica, strych czy garaż tylko wtedy, jeśli umieścisz obuwie zamykanej komodzie lub szafie, aby gryzonie lub inne małe zwierzęta nie miały do nich dostępu.

Inne pomysły na przechowywanie butów

Jeśli w twoich szafach i komodach brakuje miejsca i nie dysponujesz piwnicą, czy innym pomieszczeniem, w którym można umieścić nieużywane obuwie, z pomocą przyjdą ci wszelkiego rodzaju organizery. Występują w różnych kształtach i formach, można je wieszać, montować w szafkach, a także układać jeden na drugim, dzięki czemu przechowywanie butów staje się proste. Mogą mieć wysuwane szufladki lub podnoszone klapy. Dzięki tej różnorodności możesz umieścić je dosłownie wszędzie: pod łóżkiem, w otwieranym pufie, czy na pawlaczu.

Przeczytaj też:

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel