Skóra licowa naturalna. Co to za materiał?
Skóra licowa to niezwykle popularny materiał, z którego szyje się buty, torebki, paski, rękawiczki, kurtki, płaszcze i spodnie. Występuje w różnych kolorach. Wyróżnia się delikatnym, szlachetnym połyskiem. Odpowiednio pielęgnowana może nam służyć przez lata. Ma jednak swoje wady. Skóra licowa - co to takiego? Jakie są jej właściwości i o czym warto pamiętać, decydując się na zakup butów uszytych z tego materiału?
Spis treści:
Czym jest skóra licowa?
Uchodzi za najpopularniejszy rodzaj skóry naturalnej, który od lat cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Szyje się z niej buty, torebki, paski, kurtki, płaszcze, portfele, rękawiczki, spodnie, sukienki i spódniczki. Skóra licowa wyróżnia się specyficznym połyskiem, który zawdzięcza specjalnym procesom zmierzającym do jej wygładzenia. Poddaje się ją wyprawianiu, barwieniu oraz wtłaczaniu wosku. Ten ostatni związek ma charakter tłuszczowy i pokrywa ją warstwą ochronną. W rezultacie skóra naturalna licowa wykazuje wysoką wytrzymałość mechaniczną. Pozostaje odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak wiatr, mróz czy wilgoć. Buty z naturalnej skóry licowej posłużą przez wiele sezonów.
Skóra naturalna licowa pozostaje gładka, ponadto cechuje ją miękkość. Przekłada się to na jej walory użytkowe. Doskonale dopasowuje się do stopy, ale też łatwo ulega zagnieceniom. Poza tym widać na niej każde zarysowanie. Jeśli chcemy cieszyć się nią przez dłuższy czas, powinniśmy ją regularnie pastować. Pozwala to zabezpieczyć ją substancjami o charakterze tłuszczowym i zapobiec pękaniu w wyniku suchości. Buty z naturalnej skóry licowej wymagają impregnacji, aby nie przeciekały podczas kontaktu z deszczem czy śniegiem.
Skóra licowa - ze skóry jakich zwierząt jest pozyskiwana? To pytanie zadaje sobie wielu świadomych konsumentów. Zazwyczaj powstaje ze skóry bydlęcej. Niekiedy produkuje się ją z cielęcej, jagnięcej i koziej, przez co zyskuje większą miękkość. Cordovan to szczególna odmiana skóry licowej, którą pozyskuje się z tylnej części grzbietów koni. Uchodzi za najdroższą i najbardziej luksusową.
Skóra licowa - wady i zalety
Skóra licowa ma swoje zalety i wady, mimo to wciąż jest najpopularniejszym materiałem do produkcji butów, torebek, pasków i kurtek. Ludzie na całym świecie cenią ją za wytrzymałość. Jeśli tylko odpowiednio o nią zadbamy, posłuży nam przez długie lata, co czyni ją wyborem ekonomicznym i ekologicznym.
Szukasz wygodnych butów, które będą dostosowywać się do anatomii Twojej stopy podczas ruchu? Obuwie ze skóry licowej stanowi godną uwagi propozycję. Gdy je rozchodzisz, stanie się bardziej elastyczne, przez co unikniesz bolesnych otarć i odcisków. Specjaliści zalecają, aby kupić prawidła i włożyć je do nowych butów z naturalnej skóry licowej. Te akcesoria nieco ją rozciągną, przez co obuwie stanie się znacznie przyjemniejsze w użytkowaniu.
Spocone stopy nie tylko rodzą dyskomfort i sprawiają, że ślizgamy się w butach, ale również zwiększają ryzyko rozwoju grzybicy. Dermatofity żywią się martwym naskórkiem, lubią ciepło i wilgoć. Skóra naturalna licowa to materiał, który przepuszcza powietrze, przez co stopy się nie pocą. Odgrywa zatem istotną rolę w profilaktyce grzybicy.
Obuwie męskie i damskie ze skóry licowej wygląda gustownie. Ze wspomnianego materiału można wyprodukować praktycznie wszystkie rodzaje butów.
Skóra licowa ma też swoje wady. W tym miejscu należy wymienić jej sztywność, która na początku może zniechęcać nas do noszenia butów. Obuwie trzeba rozchodzić lub włożyć do niego prawidła. Na szczęście w miarę upływu czasu naturalna skóra licowa nabiera elastyczności.
Skóra licowa ma też swoje wady. W tym miejscu należy wymienić jej sztywność, która na początku może zniechęcać nas do noszenia butów. Obuwie trzeba rozchodzić lub włożyć do niego prawidła. Na szczęście w miarę upływu czasu naturalna skóra licowa nabiera elastyczności.
Dla niektórych osób wadą skóry licowej może być jej pochodzenie odzwierzęce.
Jak czyścić obuwie ze skóry licowej? Zasady pielęgnacji
Skóra licowa zachwyca nieskazitelnym wyglądem, gdy jest odpowiednio pielęgnowana. Zaleca się, aby przed pierwszym wyjściem w nowych butach użyć preparatu hydrofobowego. Pozostawi on nieprzemakalną warstwę, dzięki której wnętrze obuwia będzie suche.
Gdy na powierzchni ulubionych balerinek, kozaków, botków czy mokasynów pojawią się zabrudzenia, należy je usunąć miękką, lekko zwilżoną ściereczką. Co pewien czas skóra naturalna licowa wymaga pastowania. Wspomniany preparat pielęgnacyjny zawiera substancje tłuszczowe, które ją nawilżają i nadają jej elastyczność. Zapobiega to pękaniu skóry i jej nieestetycznemu łuszczeniu.
Preparaty, z których korzystamy, powinny być dostosowane do skóry licowej. Nie używajmy środków do zamszu czy nubuku, gdyż charakteryzują się innymi właściwościami.
Czy warto kupić obuwie ze skóry licowej?
Obuwie damskie i męskie ze skóry licowej cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Uchodzi ona za dużo wygodniejszą w codziennej pielęgnacji niż zamsz czy nubuk. Odpowiednio zabezpieczona może nam służyć przez długie lata, zachwycając nieskazitelnym wyglądem.
Skóra naturalna licowa dostosowuje się do krzywizn anatomicznych stopy w trakcie chodzenia. Zapewnia to najwyższy poziom komfortu podczas użytkowania butów. Pozostaje elastyczna, można ją rozciągnąć, przez co nie obciera nóg.
Obuwie męskie i damskie ze skóry licowej jest szczególnie cenione ze względu na wysoką przepuszczalność powietrza. Stopa się w nim nie poci i nie jest zagrożona rozwojem grzybicy. Unikamy przy tym dyskomfortu i możemy czuć się pewnie w każdych okolicznościach.
Buty ze skóry licowej dla kobiet i mężczyzn występują w szerokim przekroju fasonów, co ułatwia ich dopasowanie do aktualnej pory roku, pogody i indywidualnych preferencji. Znajdziemy kozaki, botki, sneakersy, trampki, sandały, klapki, baleriny, mokasyny, lordsy, loafersy. Asortyment dla obu płci jest ogromny. Jeśli cenisz sobie wysokiej jakości buty, to skóra naturalna licowa wydaje się doskonałym wyborem. Nosi się ją niezwykle komfortowo.