Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozciągnąć buty na szerokość?

2021-12-03

Zapewne każdy z nas zna następujący scenariusz. Znaleźliśmy sobie piękne, często drogie buty z najnowszej kolekcji. Przymierzyliśmy w sklepie, wyglądały perfekcyjnie, więc kupiliśmy je. Niestety, gdy postanowiliśmy po raz pierwszy wyjść w nich na miasto, niespodziewanie okazało się, że nie jesteśmy w stanie pokonać w nich dłuższego dystansu, nie wspominając nawet o podróży z domu do pracy. Buty, które w sklepie wydawały się idealne, okazały się jednak zbyt ciasne, niewygodne i ostatecznie wylądowały głęboko w szafie. Co można zaradzić w takiej sytuacji? Jak rozszerzyć buty, których nie możemy już wymienić na większy rozmiar? Na szczęście jest na to kilka sposobów!

Jak rozszerzyć buty, które są za ciasne?

Oczywiście, najlepiej by było działać prewencyjnie. A zatem, zanim kupimy buty, zastanówmy się, czy w razie takiej potrzeby da się je rozciągnąć. Fakt, że istnieje kilka metod na to, jak rozciągnąć buty na szerokość, nie oznacza, że absolutnie każdy rodzaj obuwia uda się choć trochę powiększyć. Bardzo dużo zależy od rodzaju butów, materiału, z którego są wykonane oraz sposobu łączenia poszczególnych elementów obuwia.

Najłatwiej jest rozszerzyć buty z miękkiej skóry i szyte, ponieważ materiał taki jest elastyczny i dość szybko przystosowuje się do zmian. Nieco trudniej jest rozszerzyć buty ze sztywnej skóry syntetycznej. Jednakże i w takiej sytuacji zawsze warto spróbować.

Jak rozszerzyć nowe buty – wskazówki

Jeśli nasze wymarzone buty są zbyt ciasne na szerokość, prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że są nowe. Obuwie mogło nie być często przymierzane w sklepie, a zatem rozciągnie się jeszcze w trakcie noszenia. Ale jak rozciągnąć buty na szerokość, gdy nie możemy czekać?

Jeśli musimy działać szybko, to najlepszym sposobem będzie działanie wysoką bądź niską temperaturą. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku materiałów naturalnych lub też miękkich. Najpopularniejszą metodą jest wykorzystanie suszarki do włosów i grubych skarpet. Najpierw zakładamy na stopy grube, wełniane skarpety i ubieramy buty. Następnie, ogrzewamy je gorącym powietrzem z suszarki, ze szczególnym uwzględnieniem tych miejsc, które są za ciasne.

Drugą metodą wykorzystującą działanie temperatury, aby rozciągnąć buty na szerokość, są woreczki z lodem i zamrażarka. Napełniamy woreczki foliowe wodą i umieszczamy w butach, które następnie wkładamy do zamrażarki. Lód ma większą objętość niż woda, a zatem delikatnie rozepchnie buty od wewnątrz.

Jak poszerzyć buty skórzane, aby nie uległy zniszczeniu?

O ile w przypadku stosunkowo niedrogich butów ze sztucznej skóry możemy zaryzykować wykorzystaniem różnych metod, tak w przypadku butów wykonanych ze skóry naturalnej, które kosztowały nas nieco więcej, bardzo ważne jest, aby zachować ostrożność. Dlatego też wiele osób zastanawia się, jak poszerzyć buty skórzane jednocześnie nie uszkadzając ich.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oddanie ich do szewca, aby rozbił buty na szerokość. Zakłady szewskie posiadają specjalistyczny sprzęt i preparaty, za pomocą których mogą szybko i bezpiecznie poszerzyć buty skórzane.

Domowe sposoby na to, jak rozszerzyć buty

Jeśli jednak chcemy w pierwszej kolejności spróbować metody na własną rękę, dobrym pomysłem jest wykorzystanie prawideł. A jak rozszerzyć buty przy pomocy prawideł? Metoda ta jest niezwykle prosta. Wystarczy odpowiednio ułożyć je wewnątrz butów i pozostawić na pewien czas, na przykład na całą noc. Alternatywnym rozwiązaniem, jeśli nie posiadamy takich akcesoriów w domu, są grube skarpetki. Możemy wypchać nimi obuwie i podobnie – zostawić na noc. Zamiast skarpetek możemy również użyć pogniecione gazety lub papier.

Kolejnym domowym sposobem, aby rozciągnąć buty na szerokość, jest wykorzystanie pary wodnej. Gotujemy wodę w garnku, a następnie ogrzewamy nad nim obuwie. Następnie zakładamy na nogi grube skarpetki, a gdy materiał stanie się już ciepły i wilgotny, ubieramy buty i chodzimy w nich po domu. W ten sposób materiał na pewno się rozejdzie.

Sprawdzonym rozwiązaniem jest też zakup specjalnego sprayu do rozciągania butów. Wystarczy spryskać nim obuwie od wewnątrz, a następnie włożyć tam prawidła lub pochodzić w butach po domu.

Przeczytaj też:

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel