Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Za małe buty - jak je rozciągnąć? 9 praktycznych sposobów

2022-05-20

Kupiłaś na promocji idealne czółenka, które po przymierzeniu okazały się zbyt ciasne? A może po porodzie Twoje ulubione skórzane balerinki boleśnie uciskają? Jeśli myślisz o tym, żeby oddać lub sprzedać za małe buty, najpierw przeczytaj nasz artykuł! Podpowiadamy, jak rozciągnąć buty domowymi sposobami, a kiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Rozciąganie butów  czy warto?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że noszenie za ciasnych butów nie jest najlepszym pomysłem. Za małe buty powodują, że czubki palców nieustannie obijają się o przód buta, co kończy się bolesnymi otarciami i odciskami. Ale nie to koniec potencjalnych kłopotów! Jedną z najczęstszych konsekwencji noszenia zbyt ciasnych butów jest rozwój koślawego palucha, czyli haluksa. To deformacja stopy, która bardzo często wymaga leczenia operacyjnego. Noszenie ciasnego obuwia może skończyć się także zapaleniem stawów. Na pytanie, czy warto nosić przyciasne buty, odpowiedź brzmi: nie, niezależnie od wieku (choć jest to szczególnie niebezpieczne w wieku dojrzewania).  To nie znaczy jednak, że za małe buty nadają się tylko do wyrzucenia. To nie tylko nieopłacalne, ale także nieekologiczne. Zanim pozbędziesz się swoich butów, sprawdź, czy istnieje możliwość ich rozciągnięcia.

Za ciasne buty w palcach? Są na to sposoby!

1. Nowe wkładki

Czujesz delikatny ucisk po włożeniu butów? Spróbuj wymienić wkładki na cieńsze. Na rynku znajdziesz sporo propozycji, w tym ultracienkich. Jeśli but jest minimalnie za ciasny, szybka zamiana wkładek powinna rozwiązać problem!

2. Zwilżone skarpetki

To jeden z najprostszych i najpopularniejszych sposobów na rozciągnięcie przyciasnego obuwia. Zwilż skarpetki i nałóż je na stopy (najlepsze efekty uzyskasz, wybierając grubsze skarpetki z materiału typu frotte). Następnie włóż buty na stopy i noś przez 30-40 minut. But powinien się delikatnie rozciągnąć. Jeśli trzeba, powtórz procedurę.

3. Gazetowe kulki

Masz w domu stare gazety (albo chociaż gazetki reklamowe z osiedlowych sklepów w swojej skrzynce na listy)? Nie wyrzucaj ich! Mogą się przydać do rozciągania obuwia. Wyrwane kartki pozgniataj w kulki, zwilż wodą i włóż do środka buta, aby skutecznie go rozepchać. Pozostaw kulki na całą dobę w bucie. Zamiast wody możesz użyć spirytusu, ale uważaj, ponieważ alkohol może zostawić na bucie nieestetyczne przebarwienia.

4. Mrożenie

Masz w domu woreczki do mrożenia żywności? Możesz je wykorzystać w nieco inny sposób! Wlej do środka wodę (nie wypełniając całego woreczka) i włóż do butów, które chcesz rozciągnąć na długość lub szerokość. Następnie włóż obuwie na noc do zamrażalnika na górną półkę. Woda zamarznie, zmieniając się w lód i zacznie rozpychać skórę. Uważaj, aby wyciągnąć buty w odpowiednim momencie, aby uniknąć popękania skóry.

5. Młotek

Nowe buty obcierają pięty? Spróbuj je delikatnie rozbić za pomocą młotka, kilkukrotnie uderzając w tył buta. Jeśli obawiasz się, że możesz poniszczyć skórę, zabezpiecz but szmatką, zanim przystąpisz do obstukiwania. Uwaga! Patent z młotkiem nie nadaje się do rozbijania obuwia lakierowanego.

6. Para wodna

Wlej do garnka 1 litr wody i doprowadź ją do wrzenia. Zgaś ogień i przytrzymaj przez chwilę buty nad unoszącą się z garnka parą wodną, a następnie włóż je na nogi i zrób sobie w nich krótki spacer po domu.

7. Specjalistyczne preparaty do rozciągania obuwia

Jak rozciągnąć buty w palcach? Na rynku można znaleźć wiele preparatów do rozciągania butów w postaci pianki lub sprayu. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z instrukcją użytkowania, aby uniknąć ryzyka nieodwracalnego zniszczenia buta. Zazwyczaj wystarczy nałożyć odpowiednią ilość preparatu w miejscach, które powodują nadmierny ucisk, a następnie włożyć buty na stopy i chodzić w nich przez określony czas (najczęściej pół godziny-godzinę). Preparaty rozciągające zmiękczają naturalną skórę, czyniąc ją bardziej elastyczną.

8. Prawidła do rozciągania butów

Jeszcze 20 lat temu drewniane prawidła do butów można było spotkać w niemal każdym domu. Choć dziś to akcesorium nie cieszy się już tak dużą popularnością, to w obuwniczych sklepach internetowych lub stacjonarnych znajdziesz prawidła do rozciągania butów wykonane z drewna (z możliwością regulacji) lub tworzywa sztucznego i metalu. Jak działają? Umożliwiają dostosowanie butów do stopy i rozciągnięcie obuwia w konkretnych miejscach. Pozwalają także uniknąć deformacji obuwia. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby Twoje półbuty czy kozaki zachowały ten sam kształt przez cały okres użytkowania, możesz włożyć do nich prawidła i pozostawić na cały sezon wiosenno-letni. Jak rozciągnąć buty na szerokość na prawidle? Zwilż grubą skarpetkę i nałóż ją na prawidło. Następnie włóż prawidło do buta i pozostaw w nim na całą noc. Sprawdź, czy but jest odpowiednio rozciągnięty. Jeśli nie, powtórz czynność.

9. Wizyta u szewca

Boisz się, że domowe metody nie zdadzą egzaminu lub zniszczą obuwie? Zanieś buty do zakładu szewskiego. Szewc oceni, w którym miejscu but wymaga rozciągnięcia. Warto pamiętać, że efekt jest uzależniony m.in. od tego, z jakiego materiału but powstał. Najbardziej podatna na rozciąganie jest oczywiście skóra naturalna, która charakteryzuje się dużą elastycznością. Szewc do rozciągania wykorzystuje specjalistyczne przyrządy, które nie niszczą butów. Jeśli zostawisz buty w rękach profesjonalisty, być może rozciągnie buty nawet o jeden rozmiar!

Jak rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego?

Pamiętaj, że nie każde buty da się rozciągnąć! Kupując buty skórzane, możesz liczyć na to, że się delikatnie rozchodzą, jednak w przypadku obuwia wykonanego z materiału tekstylnego lub tworzywa sztucznego zaprezentowane powyżej techniki rozciągające mogą nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Jeśli zakupione buty z tworzywa sztucznego okazały się za małe, możesz wykorzystać patent z:

  • wilgotną skarpetką;
  • gazetami;
  • parą wodną.

Możesz także zanieść buty do szewca (nie oczekuj jednak spektakularnych efektów, tworzywo sztuczne nie jest bowiem tak elastyczne jak naturalna skóra). Niestety tworzywo sztuczne ma tendencję do powrotu do pierwotnego kształtu. Jeśli nie będziesz regularnie nosić rozciągniętych butów, po jakimś czasie może się okazać, że zabiegi rozciągające musisz wykonać ponownie.

Buty sportowe jak je bezpiecznie rozciągnąć?

Obuwie sportowe powinno być dobrze dopasowane, to oczywiste dla wszystkich fanów sportu. Warto jednak pamiętać, że podczas aktywności fizycznej stopa przemieszcza się do przodu, napierając na przód buta. Za ciasne buty w palcach mogą powodować bolesne otarcia i pęcherze. Kupując obuwie sportowe, warto więc pamiętać o tym, że stopa powinna mieć więcej luzu. Czy za małe buty do biegania można rozciągnąć? Jeśli Twój wybór padł na obuwie skórzane, istnieje duża szansa, że uda Ci się je delikatnie poszerzyć, zapewniając sobie większy komfort noszenia. Jednym z najbezpieczniejszych sposobów na rozciągnięcie obuwia sportowego jest patent z grubymi skarpetkami. Jeśli chcesz przyspieszyć proces rozciągania, możesz po włożeniu butów na stopy, skierować na nie strumień gorącego powietrza z suszarki. Najlepsze efekty przyniesie jednak profesjonalne rozbijanie obuwia w zakładzie szewskim.

Jak uniknąć kupowania za ciasnych butów?

Jeśli kupujesz buty przez internet, pamiętaj o tym, aby zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar, ale także długość wkładki. Dzięki temu unikniesz wątpliwości pt.: „Jak to możliwe, że jedne buty w tym samym rozmiarze są na mnie dobre, a inne zbyt ciasne?”. Warto mieć świadomość, że buty w tym samym rozmiarze, zakupione u dwóch różnych producentów, mogą się różnić długością wkładki (nawet o kilka-kilkanaście milimetrów). Kolejnym istotnym parametrem jest tęgość buta. W sklepie Filippo każde buty posiadają oznaczenia tęgości. Więcej informacji o tym, co to jest tęgość buta i jak ją zmierzyć, znajdziesz na naszym blogu. Nie trzeba jednak kupować butów przez internet, aby wybrać zbyt mały rozmiar. Kupowanie w sklepach stacjonarnych nierzadko kończy się zabraniem do domu przyciasnych balerinek czy za małych półbutów. Dotyczy to szczególnie kobiet, które noszą mniej popularne rozmiary i nie mają tak dużych możliwości wyboru fasonu czy koloru. Aby zminimalizować ryzyko zakupu zbyt małego obuwia, warto więc zarezerwować odpowiednią ilość czasu na zakupy. Robienie zakupów (nie tylko obuwniczych) bez presji czasowej pozwala uniknąć nieprzemyślanych wydatków.

Przeczytaj też:

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel